Jak produkowane są opakowania papierowe?
Zainteresowanie ekologią oraz działanie na rzecz środowiska jest bardzo modne i dotyczy wszystkich dziedzin życia. Nic zatem dziwnego, że wielu ludzi, ale również firm i przedsiębiorstw stawia na wysokiej jakości papierowe opakowania. Można w nich przechowywać praktycznie wszystko – od żywności, poprzez odzież i kosmetyki, aż po drobny sprzęt elektroniczny. Jak wygląda produkcja opakowań papierowych i dlaczego są tak popularne?
Jak wygląda produkcja opakowań z papieru
Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji opakowań z papieru są włókna, które pochodzą z drzew iglastych i liściastych, ewentualnie z bawełny lub lnu. To z nich powstaje miazga – zwana także pulpą, która przetwarzana jest w papier. Pulpa poddawana jest flotacji oraz bieleniu, które prowadzą do powstania masy papierniczej, wykorzystywanej do produkcji papieru. Decyduje ona o jakości ostatecznego produktu. Powstały w ten sposób papier poddawany jest dalszym procesom, w wyniku których powstają opakowania z papieru. Opakowania papierowe produkowane są na specjalnych maszynach. W procesie wykorzystuje się maszyny wycinające, odpowiednie wykrojniki i automaty sztancujące, składarko-sklejarki, maszyny drukujące i inne. Dzięki temu powstają papierowe talerze i tacki, kartoniki do ciast, opakowania na wynos oraz podkładki czy tacko do gotowych dań.
Zalety i wykorzystanie produktów
Opakowania papierowe są ekologiczną alternatywą dla produktów z tworzyw sztucznych. Papier szybko ulega biodegradacji, a odpowiednio składowane opakowania papierowe można poddać procesowi recyklingu. Ich produkcja jest dość tania i można je odzyskać z makulatury. Opakowania z papieru są lekkie i mają świetne właściwości mechaniczne. Nie przewodzą ciepła i są bezwonne, dlatego idealnie nadają się do przechowywania żywności. Sprawdzają się także do transportu towarów oraz pakowania produktów. Opakowania papierowe można nadrukować, dlatego pełnią także funkcje informacyjne, dekoracyjne, a także reklamowe i promocyjne.