opakowania papierowe to nasza specjalność

Jak dbamy o ekologię?

Firma ABC-PAK, oferując produkty najwyższej jakości, ma również świadomość, że coraz większa rzesza klientów wybiera opakowania ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Dlatego produkując opakowania papierowe i mając na względzie zadowolenie klienta, nie zapominamy o aspekcie ekologicznym..

Jak przebiega recykling opakowań kartonowych do żywności?

Opakowania kartonowe do żywności, zwłaszcza te wykonane z materiałów bazujących na włóknach pierwotnych można wielokrotnie poddawać recyklingowi, co stanowi ważny element gospodarki cyrkularnej, opartej na surowcach odnawialnych. Warto wspomnieć, że poziom odzysku papieru i tektury jest w Unii Europejskiej najwyższy na świecie. Przekracza znacząco poziom 80% i pozostawia daleko w tyle każdy inny materiał opakowaniowy. Najczęściej stosowany jest odzysk celulozy w papierni. W ten sposób można przetworzyć m.in. tacki papierowe. Poniżej przedstawiamy etapy procesu recyklingu opakowań kartonowych do żywności.

Etap pierwszy to rozwłóknianie, czyli mieszanie papieru z gorącą wodą. Ten zabieg pozwala na rozdzielenie włókien celulozowych za pomocą różnego typu instalacji rozwłókniających. Na tym etapie karton jest także wstępnie oczyszczany.

Kolejnym krokiem w procesie recyklingu jest mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń ciężkich – piasku, zszywaczy itp. Następnie masa papierowa trafia do sortowników maszyny nazywanej frakcjonatorem. Urządzenie rozdziela włókna celulozowe na krótkie i długie i poddaje je dalszemu oczyszczaniu. Włókna zostają następnie zagęszczone i zmagazynowane.

W zależności od tego, jakie będzie ponowne zastosowanie przetworzonych opakowań kartonowych do żywności, papier może być poddany odbarwianiu lub bieleniu. Wstępne odbarwianie wykonuje się podczas etapu rozwłókniania, następnie włókna poddane są flotacji, czyli odbarwianiu za pomocą pęcherzyków powietrza.

Ostatnim etapem recyklingu opakowań kartonowych jest odwodnienie masy celulozowej za pomocą filtrów tarczowych lub pras ślimakowych. Materiał końcowy poddawany jest prasowaniu, po czym staje się gotowy do wyrobu nowego produktu: opakowania ekologicznego lub kartonu.

Tak niezmiernie ważne dla środowiska odzyskiwanie oraz ponowne przetwarzanie surowców, w tym papieru, ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów gospodarki cyrkularnej ( circular economy).

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny.

zamknij
Jesteśmy na Facebook Facebook
Jesteśmy na GMB GMB