Czy opakowania papierowe nadają się do recyklingu?

Nasza piękna planeta bardzo cierpi z powodu ogromnej ilości odpadów produkowanych każdego dnia. Zadaniem człowieka jest poprawa sytuacji i naprawienie tego, co zostało zepsute do tej pory. Jednym ze sposobów na wprowadzenie zmian jest recykling. Czy papierowe opakowania mogą zostać poddane temu procesowi? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Recykling – co warto wiedzieć?

Recykling to jedna z form ochrony środowiska, której celem jest:

  • ograniczenie zużycia surowców naturalnych,
  • zmniejszenie ilości odpadów, które zagrażają naszej planecie,
  • mądre wykorzystanie tych materiałów, które już znajdują się w szeroko pojętym obiegu. 

Recykling sprawia, że materiał może zostać wykorzystany ponownie – a często nawet wielokrotnie. Każdy z nas może wspierać ten proces poprzez segregowanie odpadów i wybieranie produktów, które są tworzone na bazie materiałów z recyklingu.

Czy można poddawać recyklingowi opakowania papierowe?

Opakowania papierowe to wysokiej jakości produkty, które są wykorzystywane w wielu branżach. Są zaliczane do grupy ekologicznych. Czy to oznacza, że nadają się do recyklingu? Tak. Warto jednak pamiętać, że najłatwiej przetworzyć produkty, takie jak tektura pudełkowa, niepowlekana tektura oraz tektura falista. Są one bowiem bliskie naturalnej postaci i muszą być poddane jedynie procesom mechanicznego oczyszczania. Natomiast powlekane tektury i kolorowe pudełka wymagają zarówno mechanicznego oczyszczenia, jak i chemicznego odbarwienia.

Jeśli chcemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego warto więc:

  • starannie segregować odpady, tak by proces ich ponownego przetworzenia był jak najprostszy,
  • wybierać produkty łatwo poddające się recyklingowi; poziom odzysku papieru i tektury jest w Unii Europejskiej najwyższy na świecie – przekracza znacząco poziom 80% i pozostawia daleko w tyle każdy inny materiał opakowaniowy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny.

zamknij
Jesteśmy na Facebook Facebook
Jesteśmy na GMB GMB