Papierowa zastawa. Czy naczynia z papieru mogą być ekologiczne?

W naszym kraju coraz popularniejsze stają się  organizowanie imprez bez używania klasycznej zastawy. Trend ten przyszedł do Polski z zachodu, gdzie już jakiś czas temu imprezy typu garden party czy nawet imprezy firmowe opierają się często na wykorzystaniu jednorazowych talerzy czy papierowych tacek. W naszym kraju w pierwszej kolejności tego typu rozwiązania wprowadziły food trucki, a z czasem przyjęły się one na dobre na różnego rodzaju festiwalach. Z czasem coraz więcej prywatnych imprez zaczęło opierać się na zastawie papierowej zapewniającej łatwy transport i wygodę. Pojawiają się jednak głosy, że tego typu rozwiązanie jest sprzeczne z duchem ekologii. Okazuje się jednak , że zarzuty te są bezpodstawne.

Recykling zastawy papierowej

Podstawą funkcjonowania talerzy papierowych i innych elementów jednorazowej zastawy jest możliwość ich recyklingu. Naczynia i opakowania wykonane z dobrej jakości kartonu zawierają dużą ilość włókien celulozowych. Dzięki temu bardzo łatwo poddają się recyklingowi, co pozwala na ich ponowne wykorzystanie nawet w zupełnie innej formie. Makulatura to bowiem materiał, który najczęściej poddawany jest tego typu procesowi, w rozwiniętych krajach odzyskuje się nawet 70% surowca. To o wiele więcej niż w przypadku plastiku czy innych tworzyw sztucznych. Z talerzy papierowych, których używamy powstaje później między innymi ekologiczne paliwa. Dodatkową zaletą jest fakt, że papierowe opakowania i zastawa jest również w pełni biodegradowalna.

Czy papierowe talerze pogłębiają wycinkę drzew?

Ta opinia również nie jest zgodna z prawdą. Producenci opakowań papierowych zobowiązani są do posiadania certyfikatu FSC, który potwierdza pochodzenie surowców wyłącznie z zasobów leśnych w pełni objętych polityką leśną. Przy jego pozyskiwaniu nie wykorzystuje się również nielegalnych pracowników. W Europie rocznie sadzi się więcej drzew niż ich wycina, a papier produkowany w oparciu o wycinkę drzew tropikalnych to zaledwie 1% całej produkcji.

Jak więc widać, opakowania papierowe oraz papierowa zastawa to zdecydowanie jedne z najbardziej ekologicznych produktów.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny.

zamknij
Jesteśmy na Facebook Facebook
Jesteśmy na GMB GMB